Mléčné zuby
Mléčné zuby jsou stejně důležité jako stálé
Spousta lidí si myslí, že první zuby nejsou až tak důležité a není třeba se o ně příliš starat, protože stejně vypadnou a místo nich narostou jiné. To je však velký omyl.
Ano, vypadnou, ale do té doby je potřeba si i mléčné zuby hýčkat, protože mají své velké opodstatnění. Pokud bude nějaký zub chybět a druhý se ještě nebude klubat, je možné, že se mezera vzniklá mezi zuby zúží, nový stálý zub nebude mít dostatek prostoru pro správný růst a vše bude třeba řešit nákladnou ortodontickou léčbou. Můžete namítnout, že zubní rovnátka jsou dnes populární a módní, ale není to bez rizika. Drátky na zubech vyžadují velmi důkladné čištění, jinak po několikaletém nošení jsou zuby sice srovnané, ale s různě pokročilými kazy.
Důležité jsou stravovací návyky, ohroženy jsou i stálé zuby
U dětí je nejdůležitější zabránit vzniku zubního kazu. Zubní kaz vzniká často již velmi brzy po prořezání zubu, tříleté děti s kazy nejsou výjimkou. Na vině je většinou velké množství sladkostí sladké nápoje a špatné čištění zubů.
Pokud péče o mléčné zuby nebude dostatečná, je velké riziko, že na nich vznikne kaz. Sklovina mléčných zubů není tak odolná jako u stálých zubů, kaz se proto může šířit snadněji než u dospělých. V případě, že tento problém nebudete řešit, kaz se může šířit i na další zuby a infekce může přejít i na připravující se stálé zuby, které se nebudou vyvíjet správně.
Zubař není strašák, ale pomáhá zubům od bolesti
Bohužel často se setkáváme se situací, kdy rodič přichází s dítětem poprvé až tehdy, když má dítě obtíže nebo dokonce zcela zničené zuby. To potom nastává velmi obtížná situace, kdy stav dítěte vyžaduje „nepříjemný“ zákrok a jeho spolupráce je velmi špatná, protože přichází do neznámého prostředí a je vystresované. Mnohdy sami rodiče zhoršují situaci tím, že dítě „zubařem“ straší, místo aby se aktivně podíleli na psychické přípravě dítěte před návštěvou ordinace a pečovali správně o jeho chrup.
Děti, které zakusí bolesti zubů nebo nepříjemnosti spojené s předčasným trháním dětských zubů, si často nesou v sobě tyto pocity i do dospělosti, a často se kvůli tomu pravidelné návštěvě zubní ordinace vyhýbají. Tím se situace zhoršuje a následují další nepříjemné zážitky, neboť nakonec přicházejí až na zubní pohotovost s akutním problémem.
Naučte své dítě chodit pravidelně k zubaři, aby mělo zdravé zuby i v dospělosti
První návštěva zubní ordinace by měla proběhnout při prořezání prvních zoubků, tedy optimálně kolem prvního roku dítěte… Dítě tak má možnost seznámit se s prostředím a navázat kontakt s lékařem v době, kdy se jedná pouze o preventivní prohlídku. Dítě v raném věku se naučí vnímat ordinaci jako něco přirozeného, bude znát lékaře a prostředí, a když se v budoucnu vyskytnou problémy, nebude to pro ně tak nepříjemné, jako kdyby přišlo do zcela neznámého prostředí. Rodiče v ordinaci zároveň získají informace o správných hygienických a stravovacích návycích důležitých pro zdraví zubů.
Další prohlídky se doporučují již každého půl roku, stejně jako u dospělého pacienta.
Ústní hygieně se naučíte nejlépe v dětství
Naučit dítě, aby si pravidelně a správným způsobem čistilo zuby, je velmi důležité. Navíc když si dítě nenavykne na péči o zuby v raném věku, těžko s tím bude začínat později. Malé dítě však není schopné vyčistit si zuby tak, aby byly opravdu čisté. Malým dětem, minimálně do tří let věku, by zoubky měli čistit rodiče, později by svému potomkovi měli pomáhat, a dočišťovat až do věku přibližně šesti let.
Důležitý je také správný výběr zubního kartáčku a jeho častá výměna, nejpozději po dvou měsících, často však dříve. Pokud již nemá původní tvar, jeho účinnost se blíží k nule.
Důležité jsou i preventivní RTG snímky, počínaje cca šestým rokem dítěte, pokud je opodstatněné podezření na počínající kaz obzvláště v mezizubním prostoru a umožní tak jeho včasné ošetření.
Důležitý je i tzv. OPG snímek(velký rtg chrupu) kolem 6.roku dítěte, kde lze vidět, jestli jsou všechny stálé zuby založené, jak moc je třeba ještě hlídat dočasný chrup a další možné anomálie chrupu.
Závěrem lze shrnout, že nejlepší je zdravý dětský chrup, o který je však potřeba aktivně pečovat zdravou výživou, pečlivým čištěním a pravidelnými kontrolami (a spoluprací se zubním lékařem) v zubní ordinaci.